Odpustową mszą św. pod przewodnictwem ks. biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny, podczas której poświęcono tablicę upamiętniającą fundatora kościoła oraz popołudniowym koncertem pieśni religijnych i kaszubskich uczczono w niedzielę 400 lat parafii pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie.

Kościół w Sulęczynie, na początku drewniany i kryty gontem, powstał w 1616 roku – jego fundatorem był Reinhold Heidenstein, sekretarz króla Batorego. W 1725 r. w kościele wybuchł niewielki pożar – wówczas świątynię ponownie konsekrowano. Niestety 145 lat później kościół spłonął niemal doszczętnie. Udało się wówczas uratować jedynie trzy barokowe ołtarze, które do dziś można oglądać w świątyni. W 1874 r. wzniesiono kościelną wieżę.

W niedzielę sulęczyńska parafia świętowała 400-lecie istnienia. Uroczystemu nabożeństwu przewodniczył ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, który dokonał konsekracji i poświęcenia kościoła. Kapłan poświęcił również pamiątkową tablicę, która została ufundowana przez parafian z inicjatywy ZKP o/Sulęczyno – upamiętnia ona fundatora kościoła.

Po południu parafianie mieli możliwość wysłuchania koncertu pieśni religijnych, kaszubskich, klasycznych. Wykonali je: Katarzyna Borowska – sopran, Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran, Wojciech Winnicki – tenor, Tadeusz Szefler – wiolonczela, Witosława Frankowska – organy.

(Fot źródło: GOK Sulęczyno/ K.Stenka) Źródło: LINK