Parafia Św. Trójcy. Sulęczyno. Kaszuby

przy zespole Szkół

im. Antoniego Abrahama

w Sulęczynie

Szkolne Koło Caritas zawiązało się w naszej szkole we wrześniu 2006 roku. Zważywszy na duże zainteresowanie naszym Kółkiem mamy trzech opiekunów są nimi:

- p. Małgorzata Jutrzenka Trzebiatowska,
- p. Magdalena Wilkowska,
- p. Zygmunt Jereczek,

Asystentem kościelnym jest ....

Obecnie SKC liczy 27 członków i 54 kandydatów. Okres kandydacki trwa pół roku. W skład zarządu wchodzą:

Przewodnicząca: Magdalena Orłowska,
Sekretarz: Sylwia Wichert,
Skarbnik: Dominika Gawin,
Kronikarze: Szafira Zielonka, Rozalia Trzebiatowska,

Czym się zajmujemy? Jesteśmy wolontariuszami w Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie odział w Sulęczynie. Zbieramy fundusze na pomoc najuboższy mieszkańcom gminy, dzieciom i dorosłym; na organizację letnich wakacji; współpracujemy z P.Z. Caritas. Pomagamy potrzebującym w swoim najbliższym otoczeniu.

W roku 2006/2007

- Sprzedaż kart świątecznych (Boże Narodzenie, Wielkanoc),
- Wigilia S.K. Caritas,
- Wigilia w DPS i „Dzień Seniora”,
- Zbiórki pieniędzy do puszek (Kolonie we Wielu),
- Zjazd Szkolnych Kół Caritas w Pelplinie (marzec 2007),
- Niedziela Bożego Miłosierdzia – Msza św., spotkanie (kwiecień 2007),
- I Festyn Rodzinny „Świat okiem dziecka” (maj 2007),
- Spotkanie Młodych na Lednicy (czerwiec 2007),
- Stały wolontariat w DPS (wrzesień 2006 – czerwiec 2007),
- Współpraca z P.Z. Caritas i GOPS,

CARITAS – słowo to oznacza miłość bezinteresowną. W e współczesnym świecie widoczne i propagowane są takie wartości jak przebojowość, umiejętność reklamowania siebie, kult zdrowego i pięknego ciała, warto młodym ludziom pokazać wartości inne: ciche, skromne dobro, współczucie i potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Głównym celem SKC jest kształtowanie wśród młodzieży potrzeby życia według uniwersalnych humanistycznych wartości. Oparcie działalności charytatywnej na ewangelicznym przykazaniu miłości Boga i człowieka wspomaga rozwój duchowy. Tak jak rodzina w sposób naturalny wprowadza dziecko w różne sytuacje życiowe, tak też Szkolne Koło Caritas poprzez różnorodną działalność oferowaną swoim członkom stwarza im możliwość doświadczania i przeżywania wielu nowych sytuacji. Wczesny kontakt z realnym światem i przeżywanie osobistej odpowiedzialności są dobrym przygotowaniem do późniejszego samodzielnego życia.

W kluczowym formacyjnym okresie daje to młodym ludziom możliwość patrzenia na świat z innej perspektywy niż ta – często w społeczeństwie spotykana – ciasno pojęte zaspokajanie tylko własnych potrzeb. Praca charytatywna uwrażliwia młodzież na problemy społeczne, uczy realizowania potrzeb z poszanowaniem drugiego człowieka oraz – co bardzo istotne – wprowadza w arkana sztuki samorządności.

Czym jest dla Ciebie Caritas?

Spełnieniem siebie jako chrześcijanina. Zbliżam się w ten sposób do Boga. Pomaganie ludziom i rozpowszechnianie Słowa Bożego tym wśród, których się znajduje to zadanie bardzo ważne dla mnie.” – Sylwia Wichert, III B.

„Caritas dla mnie to służba. Pomagam starszym w Domu Pomocy Społecznej, współorganizuje dla nich występy a największą radością jest gdy można zobaczyć ich wdzięczność przez uśmiech i modlitwę.” –
Rafał Gawin, IIIB.

„Dla mnie Caritas to nie tylko pomaganie ludziom w czynie społecznym, ale też poprzez modlitwę wspierać w trudnych sytuacjach, gdy tego potrzebują i razem z nimi cieszyć się, gdy dzieje się coś dobrego.” – Paulina Jank, IIC.

„Praca w SKC jest dla mnie okazją do okazania innym bezinteresownej miłości. Możliwość uczestniczenia w różnych spotkaniach.” –
Agnieszka Mielewczyk, IIIB.

„Wydaje mi się, że Caritas to zadanie przed którym stoi każdy człowiek, a nade wszystko chrześcijanin. Jest to przecież doskonała okazja do pełnienia uczynków miłosierdzia, do czynienia dobra, do którego wszyscy jesteśmy powołani.” –
Magdalena Orłowska, IIIB